top of page
Стела Гъркова

Любопитна информация за световния ден на плетенето на открито


Плетенето действа релаксиращо и дава усещане за спокойствие, щастие и пълноценност. Някои го сравняват с медитацията. Потапянето в това занимание помага за откъсване от външния свят. А движенията, които се извършват, въздействат на цялото ни същество като практиките в йогата например.



Световния ден на плетенето на открито отбелязваме на 11 юни. Идеята е на Даниел Ландс, като през 2005 година за първи път се организира подобно събитие, на което хората, които обичат да плетат, обменят идеи и се забавляват. С всяка изминала година инициативата се развива и желаещите да хванат куките се увеличават. Всеки, който практикува този вид хоби, лесно може да намери съмишленици и да разшири приятелския си кръг.


Ето и малко любопитна информация за плетенето:

  • Плетенето с прежда е една от най-старите технологии за изработване на дрехи, шалове, шапки и други артикули.

  • То може да стане на ръка (без игли или уреди) или с машина (например стан за плетене на шалове и други преждени изделия).

  • Съществуват множество стилове и методи на ръчно плетиво. Бримките могат да бъдат с или без наметка, като броят наметки определя височината на бримката и реда.

  • Различни видове прежди и игли се използват, за да се постигне голямо изобилие от плетива. Тези материали дават различен цвят, структура, тегло и завършеност на плетивотo.

  • Плетенето е един добър начин да раздвижваме пръстите на ръцете си и ставите си. Учените са на мнение, че може да се използва като метод за предпазване от артрит и тендинит.

  • Изследванията показват, че плетенето не само осигурява изобилие от „текстилна терапия“, но може да има и няколко други положителни ефекта върху нашето физическо и емоционално благополучие, някои от които наистина са изненадващи. То понижава кръвното налягане, бори депресията и прави хората по-социални.

Световният ден на плетенето на открито тази година беше отбелязан и от екипа на фондация „Up with Down”, където аз съм доброволец. Организирахме нещо ново и различно – обединихме приятни и полезни дейности за деца и възрастни съвместно с новооткрития клуб „Всеки може” – това е първият и единствен отворен клуб за деца със Синдром на Даун в България (намира се в град Пловдив). Бяха предвидени преждени занимания както за дечицата, така и за нас, големите.


А вие отбелязахте ли световния ден на плетене на открито? Как премина той при вас?


Източници:

1. Терзиева, Ц. „Световен ден на плетенето на открито“, посетено на 8.7.2022

3. Up with Down Foundation, посетено на 8.7.2022

4. Плетене, Wikipedia, посетено на 8.7.2022


0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page