top of page
Icon.png

Вечно млада – Петя Дубарова

Актуализирано: 18.02.2022 г.


Една млада душа, осъзнала твърде рано тежката действителност,

предпочете да си тръгне, но да остави белег в българската литература за вечни времена.


Петя Дубарова (Елица Дубарова - Restored by Adam Cuerden, Attribution, via Wikimedia Commons)

Прекрасната Петя е родена на 25 април 1962 г. в град Бургас. За нейния живот, за жалост, се знае малко. Като ученичка е била много прилежна и e рецитирала свои произведения пред съученици. Творческият ѝ талант и лекотата, с която създава своите творби, я превръщат в явление в българската литература.


Тя започва да пише стихове в ранна детска възраст и продължава до сетния си дъх. Освен поетеса,за кратко става актриса, като играе във филма „Трампа“ с режисьор Георги Дюлгеров.


По творчеството ѝ можем да съдим за силната чувствителност, която притежава младата поетеса. Неочакваната ѝ смърт предизвиква много въпроси в обществото, започват да се сипят предположения за причината. Дали любовни мъки са изтезавали душата на Петя Дубарова, или социализмът я е прекършил, не става ясно.


Причината името на Петя Дубарова да бъде изписано със златни букви в историята обаче не е трагичната ѝ съдба. Младото момиче остава завинаги в сърцата на писатели, критици и читатели със своите творби, запечатали нейния безспорен талант и непреклоним дух.


Въпреки ранната си смърт Дубарова оставя след себе си около 200 стихотворения, разкази и преводи на емблематични изпълнители. Днес имаме възможността да се върнем 43 години назад във времето и да погледнем света през нейните очи.


„Сега разбирам: в топлите ми длани

е сгушено соленото море.

Във сънищата мои разлюляни

то бърза да се побере.“

( стихосбирка – „Аз и морето“, стихотворение –„Аз и морето“)


Морето винаги присъства в творчеството на писатели, родени от неговите приливи и отливи. Природна стихия, която успява да завладее съзнанието на хората, да ги отведе отвъд сивотата на света и да им подари миг на надежда и спокойствие. Минута мълчание в пясъка, поздравяван и изпращан от вълните на морето. Минута на безкрая.


„Омръзна ми да бъда черно-синя,

в престилка като прилеп - с нощен цвят,

и с чувството на грешна монахиня

да нося в себе си мечта за свят


тъй пъстър, както всъщност е дъха ми

в момичешката своя дълбина.

Гимназията всекиго измами,

от всеки взе по капка светлина...“

( стихотворение – „Мисли в час“)


Друг отличителен белег на Петя Дубарова е нейното несъгласие с образователната система в онези времена. Според талантливата поетеса, идеологията за равенството, проповядвана в училищата още от ранна детска възраст, кара хората да загубят цветовете си и да се превърнат в част от сивата маса.


Измамена

Младост

Прошка

Сън

Спомен

Зад стените на голямата къща

Тайна


Навярно нищо в този живот не е било способно да отнеме терзанията на младото момиче, а може би самият живот не е могъл да я оцени. На 4 декември 1979 г., Петя Дубарова слага край на живота си – решение, породено не от един, а от множество комплексни фактори, които вероятно никога няма да разберем напълно.



Пища Хуфнагел, CC BY-SA 4.0 httpscreativecommons.orglicensesby-sa4.0, via Wikimedia Commons

Въпреки теориите, че самоубийството на младата поетеса е било водено от импулс, тонът в творбите ѝ показва друго – те стават все по-мрачни и тревожни, а осанката на Петя се изменя, губи своите жизненост и лъчезарност.


Всяко нейно произведение заслужава да бъде прочетено и оценено.


Поезията не е просто думи на лист хартия. Това е процес, лекуващ пишещия и четящия. Съкровено споделени мисли, обич, болка.


Петя Дубарова остава единствена, неповторима, вечна!

Comments


Бъди сред първите, които ще прочетат новия ни брой.

Благодарим ти, че подкрепяш ученическото ни списание.

follow us

Follow us

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 We Matter Digital Magazine, created by Nikka Productions.

bottom of page